Sport jako cesta ke zdraví

Hypokinéza je nedostatek pohybu

Hypokinéza, čili nedostatek pohybu je jeden z hlavních rizikových faktorů civilizačních chorob jako jsou ischemické choroby srdeční (ICHS), obezita či hypertenze (vysoký krevní tlak). Hlavním důvodem vzniku hypokinéze se zdá být rozvoj automatizace a robotizace práce, rozvoj telekomunikací a dopravní infrastruktury který tak oddaluje od člověka nejen fyzickou práci, ale i takové elementární pohybové aktivity jako je běh a nebo dokonce chůze.

Sport je náhrada chybějícího pohybu

Jak z toho ven? Jediným rozumným a dostupným řešením je nahradit chybějící pohyb některou z pohybových aktivit – zvolit si nějaký sport. Sportů je na výběr nepřeberné množství, ne všechny jsou však vhodné pro každého. Sport kterému se chceme věnovat je třeba pečlivě vybrat, nejlépe za pomoci odborníků.

Sport a zdravá výživa

Když budete mít zvládnutou stránku pohybu, čili výdeje energie, jste na dobré cestě, ale ještě nemáte vyhráno. Druhou a neméně důležitou stránkou věci je energetický příjem – výživa. Sport a zdravá racionální výživa se navzájem doplňují. Pohybovou aktivitou – sportováním vznikají energetické potřeby, které uspokojujeme zdravou racionální výživou a obráceně, energetický příjem ze zdravé výživy nám pomáhá „spálit“ naše pohybová aktivita – sport.

Autor: David Tomšík

1 komentář k Sport jako cesta ke zdraví

Odpověz

 

 

 

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>