Co je to kondiční cvičení
Kondiční cvičení je takové cvičení, které rozvíjí a udržuje Vaše pohybové schopnosti, které jsou nezbytným předpokladem pro pohybové dovednosti. K tomuto rozvoji dochází tzv adaptací. Adaptace je je obecný biologický děj, který představuje soubor morfologických, biochemických, funkčních i psychologických změn v organismu jako celku i v jednotlivých orgánech.
Které pohybové schopnosti rozvíjet?
K pohybovým schopnostem řadíme rychlost, sílu, vytrvalost a koordinaci. První tři jmenované pohybové schopnosti (rychlost, síla a vytrvalost) tvoři tzv skupinu kondičních pohybových schopností.
A které z těchto pohybových schopností je třeba rozvíjet? Směle se dá říct, že všechny. Toto doporučení není vhodné jen pro vrcholové sportovce, ale i pro běžnou populaci. Dokonce si troufáme tvrdit, že právě běžná populace, která trpí nedostatkem pohybu (tzv hypokinézou), by se měla rozvoji kondičních pohybovách schopností, pravidelně věnovat a to zejména v rámci prevence civilizačních nemocí.
Dále doporučujeme rozvíjet, mimo zmíněné kondiční pohybové schopnosti, také schopnosti koordinační se zaměřením na jemnou motoriku. To zejména z důvodu zachování samoobslužnosti u starších osob, u kterých dobrá kondice spolu s motorickými schopnostmi na dobré úrovni přináší kýženou samoobslužnost, která je podmínkou zachování vysoké kvality života ve vysokém věku.
Vaše pohybové schopnosti můžete rozvíjet v rámci programu Cvičení pro zlepšení kondice jako součást služby Cvičení doma, kdy náš kondiční trenér dojíždí k Vám domů a cvičíte v pohodlí vašeho domova.
Jak pohybové schopnosti rozvíjet?
Chceme-li rozvíjet pohybové schopnosti, musí, jak jsem již zmínili výše, dojít k adaptaci. Adaptace, tj. přizpůsobení organizmu na změny prostředí. Adaptace se liší od reakce na jednorázové podměty především tím, že mají pomalejší průběh a mohou mýt vyvolány pouze dlouhodobým kontinuálním nebo přerušovaným podmětem. To znamená, že chceme-li zlepšit naši kondici, musíme se podvolit přiměřeně intenzivnímu, trvajícímu a častému cvičení – nazývaného sportovní trénink.
Sportovní trénink je proces, jehož cílem je dosahování individuálně maximální sportovní výkonnosti jedince ve vybraném sportovním odvětví na základě adaptace organismu. I když naším cílem není vrcholná forma v některém sportu, přesto pro nás platí stejná pravidla týkající se charakteru tréninkových podmětů, jejich frekvence a tréninkových metod.
Tréninkové metody
Existuje mnoho tréninkových metod, které mají společný základní princip a tím je princip opakovaného zatížení. Tréninkové metody lze koncentrovat do tří nejpoužívanějších, kterými jsou:
- metoda střídavého tréninku – charakterizovanou opakovaným zatížením různého trváni i intenzity, přip. i struktury
- metoda intervalového tréninku – spočívá v opakovaném zatížení stejné intenzity a trvání a také intervaly odpočinku jsou stejné
- metoda kontinuálního téninku – charakteristická déletrvajícím zatížením
U všech metod tréninku je rozhodující stanovit, co je cílem tréninku. Racionální trénink má 4 komponenty fyziologických mechanismů:
- intenzivní aktivita po několik sekund – vede k rozvoji síly nebo rychlosti
- intenzivní aktivita po dobu asi 60 vteřin a opakovaná v intervalu kolem 5 minut kdy je organismus v mírném cvičení – vede k rozvoji anaerobních procesů
- aktivita submaximální intenzity po dobu 3-5 minut s intervaly opočinku (aktivního) po stejnou dobu – vede k rozvoji maximálního aerobního výkonu
- aktivita submaximální intenzity po dobu 30 minut a více – vede k rozvoji vytrvalosti
Použitá literatura: